V Trebišove sa hrá florbal

Z nevinného nápadu sa neskôr vykryštalizoval florbalový klub a neskôr možno bude aj mestská liga.

TREBIŠOV. Občianske združenie (OZ) Florbalový klub Trebišov – takto si hovorí skupina ambicióznych ľudí, ktorá sa pravidelne dvakrát do týždňa stretáva v telocvični základnej školy Pribinova v severnej časti mesta, kde si pomaličky, potichučky “šperkujú” svoju techniku v tomto mladom, atraktívnom športe.

DSC_0788

Viac o vzniku klubu a začiatkoch povedal spoluzakladateľ Marek Koško. „Začali sme tak nevinne, keď sme si pred pár rokmi popri futbale, basketbale a volejbale pre zaujímavosť požičali sadu florbalových hokejok a začali hrať. Keďže sme už mali skúsenosti s hokejom a hokejbalom, tento šport nebol pre nás veľmi cudzí a postupne sme mu „prepadli.“ Florbalový klub Trebišov je tvorený niekoľkými staršími zakladajúcimi členmi. Neskôr sme prijali nových členov, ktorí taktiež prispievajú k tomu, aby klub aj v amatérskych podmienkach mohol fungovať,“ vysvetlil začiatky a pokračoval: „Združenie, resp. klub sme sa rozhodli založiť v prvom rade preto, aby sme si mohli hoci aj na amatérskej úrovni zahrať tento šport v slušných podmienkach. Na to samozrejme potrebujete finančné investície a množstvo času. Prvé mesiace a roky fungovania boli preto okrem tréningov zamerané na získavanie financií či už poukázaním 2% z daní na účet nášho klubu, alebo formou sponzorských darov. Získané finančné prostriedky boli postupne použité na nákup florbalového vybavenia (mantinely, bránky, vybavenie pre brankárov atď.),“ uviedol.

DSC_0886

Klub tvorí dohromady 30 hráčov a neustále sa rozrastá. Okrem trénovania si občas zmerajú sily v priateľských stretnutiach s amatérskymi klubmi z okolitých miest. Poniektorí už zbierali skúsenosti aj vo vyšších triedach. „Časť hráčov sa zúčastnila aj kvalitnej mestskej ligy v Košiciach ako aj Zemplínskej ligy v Michalovciach, ktorú sa aj podarilo vyhrať. Tento úspech však neprináleží len nášmu klubu, pretože v tom čase pod hlavičkou Trebišova hrali aj viacerí hráči z nášho mesta pôsobiaci v iných kluboch,“ vysvetlil M. Koško.

DSC_0849

V roku 2012 usporiadali v Sečovciach spoločne s tamojším gymnáziom nultý ročník florbalového turnaja amatérskych hráčov, ktorý bol akýmsi testom záujmu a tiež organizačných schopností. „Reakcie na toto podujatie boli pozitívne, preto plánujeme tento turnaj v zimnom období aj naďalej pravidelne organizovať. Boli by sme však radi, ak by sa nám to už tentokrát podarilo zorganizovať v Trebišove,“ dodal.

Aké sú ciele klubu do ďalšieho obdobia? „Našim cieľom bolo a stále je, viac spopularizovať tento zatiaľ ešte menej známy šport v našom meste. Dúfame, že sa nám v budúcnosti podarí zapracovať do tímu nových mladých hráčov, ktorí by postupne tvorili základňu nášho klubu. Chceme organizovať kvalitný turnaj hlavne pre amatérskych hráčov florbalu a ak bude záujem, do budúcna by sme chceli v Trebišove rozbehnúť mestskú florbalovú ligu,“ uzavrel  M. Koško.

DSC_0824

DSC_0857

Čo je to florbal:

Florbal patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce kolektívne športy, je podobný pozemnému hokeju. Prišiel k nám zo Švédska a získava si čoraz viac priaznivcov. Je minimálne náročný na vybavenie (okrem vstupnej investície do mantinelov a bránok) a má jednoduché pravidlá. Hrá sa najčastejšie v telocvični, 3 x 20 min. na ihrisku ohraničenom nízkymi mantinelmi (0,5 m), kde proti sebe súperia dve družstvá obvykle s piatimi hráčmi. Cieľom hry je dopraviť loptičku do súperovej bránky. Brankári chytajú strely blížiace sa k rýchlosti až 200 km/hod bez hokejok. Na dodržiavanie pravidiel, ktoré maximálne vyznávajú princípy fair-play dohliadajú dvaja rozhodcovia s rovnocennou autoritou. Divácka atraktivita je vďaka premenlivému hernému deju, vysokému tempu s radou pekných akcií a množstvu strelených gólov zaručená.

DSC_0877 DSC_0887 DSC_0861  DSC_0819 DSC_0846DSC_0810 DSC_0811 DSC_0784  

Tento článok si prečítalo 2 289 ľudí