Tvorivá dielňa Soni Košarovej v trebišovskom kaštieli zaujala prezentovanou technikou

kosar2V prvú marcovú nedeľu bola v trebišovskom kaštieli tvorivá atmosféra. Vďaka tvorivej dielni Soni Košarovej si mohli návštevníci skúsiť vykúzliť kreatívny výrobok. Niektorí sa jej zúčastnili zo zvedavosti, iní prišli načerpať nové nápady, či podeliť sa o rôzne „finty“ na uľahčenie ručnej a nesmierne trpezlivej práce.  Dve hodinky aktívneho predvádzania patchworkovej techniky v historickom priestore nášho múzea ubehli veľmi rýchlo. Počas nich sa záujemkyne a záujemcovia pozorne sústredili na šikovné ruky pani Košarovej, ktorá názorne predvádzala zdobenie spomínanou technikou polystyrénové vajíčka. Patchwork je zvláštna technika zošívania malých, rôznofarebných kúskov látok tak, že spolu vytvárajú väčšie geometrické vzory. Výsledný patchwork je spojený s ďalšími vrstvami látky a je ozdobne prešívaný drobnými  stehmi. Hotový výrobok sa nazýva quilt. Pôvodne išlo výlučne o ručnú prácu, dnes už existujú špeciálne šijacie stroje, ktorými je možné patchwork vytvárať.

kosar4

V prípade kreatívnej činnosti v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína sa účastníci tvorivej dielne mohli priučiť špeciálnemu spôsobu zdobenia tzv. falošnému patchworku. Rozdiel je v tom, že sa pri ňom nič nešije, len sa skladajú stuhy a špendlíkom pripínajú na polystyrénový predmet, v našom prípade vajíčko.

Postup a materiál je nasledovný:

Materiál: polystyrénové vajíčko, stužky v niekoľkých farbách, špendlíky, nožnice, meter

patchwíork - vajičkoNajskôr pani Košarová vystrihla rovnaké prúžky zo stuhy. Zložila boky stužky a vytvorila trojuholník, takto zistila dĺžku, ktorú potrebovala. Následne poskladala stuhu a boky prestrihla. Rovnako si nastrihala všetky farby, ktoré sme použili. Je možné to aj presne odmerať metrom. Postupne ich začala od stredu pripevňovať pomocou špendlíkov. Z každého kúsku stužky urobila trojuholníček, tak, že sa strany k sebe zohli a prišpendlila ich. Ďalší rad stužiek zapichovala v rovnakej vzdialenosti od stredu. A ten ďalší rad stužiek inej farby vpichovala s menším rozmerom od predchádzajúceho vrcholu. Vzdialenosti možno voliť ľubovoľne, aby sa stužky prekrývali. Len treba skúšať.

kosar3Vysvetlila, že v prípade, ak by to prítomní robili sami, napríklad vzor hviezdičku, mali by začínať vždy presne v strede vajíčka, ktoré treba vopred rozmerať. Najskôr na 2 polovice, potom v každej polovici nájdite stred aj z vrchu aj po strede vajíčka. Kde sa vám priamky pretnú, začnite so vzorom. Treba sa snažiť, aby obe časti boli symetrické. Nie vždy to však vyjde. Keď pokryla celé vajíčko, miesto, kde sa jej stretli trojuholníky preponami, ovinula tenšou stužkou a prišpendlila ju. Na vrchol vajíčka pripevnila stužku, na ktorej uviazala mašličku.

patchwark 2

Okrem tejto techniky si návštevníčky vyskúšali aj techniku oblepovania točiacej sa farebnej šnúrky okolo vajíčka. Vzhľad vajíčka bol zaujímavý a skutočne pekný. Dotvorili si ho drobným kvietkom podľa vlastného vkusu a ďalšie dielko bolo na svete.

Na podobné tvorivé aktivity sa návštevnici Andrássyho kaštieľa môžu tešiť aj v budúcnosti.

Tento článok si prečítalo 3 106 ľudí