Obec Slivník oslavovala 715. výročie od svojho vzniku. Dominoval zemplínsky folklór.

Začiatkom leta sa pravidelne stretávajú domáci obyvatelia obce Slivník, tunajší rodáci, či hostia v areáli obecného úradu v Slivníku, aby strávili príjemné, oddychové popoludnie s bohatým kultúrnym programom na obecných slávnostiach. Tohtoročné slávnosti sa niesli v duchu osláv 715. výročia od prvej písomnej zmienky obce.

slivník 4Slivnícke slávnosti začali pred obecným úradom, ako je zvykom, rannou svätou liturgiou, celebrovanou gréckokatolíckym duchovným otcom Štefanom Kerolom Kmecom. V homílii sa veriacim prihovoril rímskokatolícky kňaz Stanislav Sčerba.

Popoludní, počas sviatočnej atmosféry, sa na pódiu predstavili folklórne zoskupenia v ľudovom bloku s názvom Na valaľe dobre...

slivnik 2Program otvorila domáca folklórna skupina Slivníčan piesňami zo zemplínskeho regiónu. Folklórna skupina Slivníčan teší svojím spevom milovníkov folklóru od roku 2010, kedy sa jej členovia rozhodli uchovávať a šíriť tradičný domáci folklór starých materí. Okrem piesní sa prezentujú aj pásmami k vybraným sviatkom. Trinásťčlenné folklórne zoskupenie žien a mužov pracuje pod vedením Kvetoslavy FERKOVEJ. Mnohé ľudové piesne z repertoáru folklórnej skupiny Slivníčan sú veľmi rytmické a veselé; zabavia pri tanci, alebo spríjemnia atmosféru na rôznych slávnostiach.

Folklóristi z folklórneho súboru Trebišovčan sa prezentovali sólovými i párovými tancami a tiež rezkými karičkami žien. I ch podaní odznela aj zmes nárečových ľudových piesní. slivník 5Súbor Trebišovčan funguje na folklórnej scéne Zemplína od roku 2011 a vo svojej činnosti sa venuje zhromažďovaniu a propagovaniu umeleckej tvorby regionálnej kultúry a tanečnej tvorivosti. Folklórne zoskupenie je rozdelené na „dospelácku“ časť, ktorá pozostáva z 24 členov a druhú zložku súboru tvorí 28 detí. Najstarší člen má 73 rokov a láska k folklóru v ňom stále pretrváva. Svojimi vystúpeniami obohacujú mestské, či obecné slávnosti. Súbor má za sebou 60 vystúpení nielen doma, ale aj za hranicami našej krajiny. Svoje kvality predviedli napríklad v Hodoníne aj na Ukrajine. Choreografiu a vedenie celého súboru má pod palcom Marcela HAMŽÍKOVÁ.

Šírením kultúrneho dedičstva v podobe speváckeho a tanečného umenia prišla reprezentovať obec Čerhov folklórna skupina STRAPEC. Skupina sa zameriava na zachovávanie a tradovanie kultúrneho dedičstva najmä obce Čerhov a jej okolia. Najskôr skupinka žien a chlapov pomáhala svojím účinkovaním po okolitých dedinách ako súčasť iných súboroch. slivník 6Folklóristi sa napokon rozhodli, že budú práve ľudovými piesňami a tradičnými hodnotami šíriť dobré meno obci Čerhov. Preto od roku 2000 samostatne prezentujú svoju obec. Folklórne zoskupenie má 15 členov, zmiešanej vekovej kategórie. Obsahom ich repertoáru sú rytmické piesne, z ktorých srší radosť, humor, či láska k rodnému kraju. No veľakrát počujeme v ich podaní i piesne smutné, hovoriace o nešťastnej láske, vzťahoch medzi ľuďmi a sklamaniach. Nehmotné kultúrne dedičstvo šíria v podobe pásiem, viažúcich sa napríklad na Luciu, Vianoce, Veľkú Noc, Fašiangy. Spracované majú aj pásmo s názvom Hrabanie sena, Svadbu, Krstiny, Páranie peria, či Priadky. Fanúšikom sa predstavujú karičkami, bašistovským a fľaškovým tancom. Na Vedúcou súboru je od jeho vzniku Magdaléna VISOKAIOVÁ.

Na záver veselo zahrali a do dobrej nálady zaspievali chlapci z hudobnej skupiny Traky.

slivník 3

Počas celého dňa boli pripravené aktivity pre deťúrence. Vyšantiť sa mohli na skákacom hrade a radosť najmenším spravili aj namaľované rozprávkové postavičky na ich tvárach. Nechýbali stánky s občerstvením, suvenírmi a dobrý guľáš.

Slivník ludiaNa organizovaní podujatia sa spolupodieľalo Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja.

Tento článok si prečítalo 2 878 ľudí