Najväčšia zbierka potápačskej výstroje čs. výroby na svete. Teraz v našom meste

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove predstaví v najbližších dňoch tematicky ojedinelú výstavu. Vo výstavných priestoroch GALÉRIE na poschodí trebišovského kaštieľa bude jeden kalendárny mesiac patriť unikátnej zbierke potápačskej  techniky Petra FERDINANDYHO.

prilbaSlávnostné otvorenie výstavy s názvom POTÁPANIE VČERA A DNES sa za účasti širokej verejnosti uskutoční dňa 16. októbra 2013 o 17.00 hodine. Zámerom autora výstavy Petra FERDINANYHO je ukázať jedinečnú, doposiaľ absentujúcu špecializovanú expozíciu potápačskej techniky a histórie potápačstva  na Slovensku.

Ide o zbierku, ktorej ťažisko tvorí potápačská technika používaná pri výcviku potápačov a prácach pod vodou, v bývalom Československu a v bývalej Československej ľudovej armády. Obsahuje i niektoré rarity, ktoré sa pri  potápačskom výcviku na Slovensku bežne  nevyskytovali, prípadne sa ojedinele zachovalo iba  pár kusov, veľmi cenených medzi zberateľmi.

fotákoblek

Väčšina predmetov pochádza z druhej polovice 20. storočia. V zbierke sú zastúpené komplety potápačských neoprénových oblekov, pogumovaných kompletov, potápačské masky, potápačská dýchacia technika, tlakové fľaše, potápačské vesty, dýchacie trubice, ale i potápačské doplnky, ako potápačské nože, baterky, hĺbkomery, hodinky. Najcennejšou z hľadiska uchovania histórie potápania na našom území je časť zbierky, pozostávajúca  z viac než 20 unikátnych vodotesných puzdier na fotoaparáty, kamery a fotoblesky, vyrobených v  amatérskych podmienkach. Súčasťou  zbierky je i mimoriadne bohatá textová, ale predovšetkým foto a video dokumentácia k problematike histórie potápania, spojená s multimediálnym programom z archívov Medzinárodného festivalu potápačských filmov- Vysoké Tatry.

potapanieRozmer zbierky je európskeho formátu. Jednotlivé prvky zbierky pochádzajú z Francúzka, Maďarska, Španielska, Talianska, Poľska, Bulharska, USA, bývalej NDR a NSR, bývalého ZSSR,Švédska, Nemecka, Austrálie, Číny, Japonska a samozrejme bývalej ČSSR.

Exponáty zbierky  boli publikované v natočených filmoch Ľ. Hanáka a odvysielané v rámci programov RTVS. Celkovo zbierka potápačskej techniky obsahuje viac než 450 položiek, čo predstavuje niekoľko stovák kusov predmetov.

Prezrieť si ju budete môcť do 17. novembra 2013 v priestoroch trebišovského múzea.

pozvánka potápanie

Tento článok si prečítalo 1 833 ľudí