Na koho to slovo padne uvidia dnes diváci v Trebišove

Už vyše desať rokov patrí inscenácia „Na koho to slovo padne“ k najobľúbenejším slovenským činoherným titulom. Vypredané sály a nadšené obecenstvo doprajú po každom predstavení protagonistom hry ovácie a neutíchajúci potlesk. Myslíte, že sa rovnaký scenár zopakuje aj dnes v divadelnej sále nášho mesta?

slovo 5Bláznivá komédia v podaní mladých a známych hercov, ktorí tentokrát zavítajú do Trebišova, pobaví publikum každého veku. V predstavení diváci uvidia groteskný príbeh piatich indivíduí uzavretých v jednej miestnosti, v spoločnosti jedného revolvera.

Každého z nich tento revolver láka, pretože mu dáva príležitosť vládnuť nad ostatnými. Sú to piati zvláštni a hlavne smiešni páni. Pozoruhodné je vnímať, že každý z nich má celkom odlišnú predstavu o moci. Drsný mafián s drsnými spôsobmi CUKI, prichádza so zbraňou ako prvý. Po ňom sa jej na striedačku postupne zmocňujú aj ostatní čudní chlapi – národovec z Detvy v kroji a s jasnou predstavou o raji na Slovensku, chudáčik so zápalom močového mechúra, aristokrat a intelektuál. Modelová pätica vygraduje v modelových situáciách vo svojej smiešnosti až na hranicu grotesky. Inteligentný humor autora teda nezostáva len pri hrubých narážkach, práve naopak. Nesie v sebe niekoľko úrovní a stáva sa tým výpoveďou o krutom správaní sa nás v krutej dobe okolo nás. Pätica mladých hercov tak roztáča nezastaviteľný kolotoč gagov, pri ktorých nám občas zamrzne aj úsmev na tvári.

slovo 1Hra vznikla ešte v roku 1969. Doma v Maďarsku sa odvtedy dočkala mnohých stvárnení. Jej mimoriadne úspešné naštudovanie na Slovensku má na svedomí dnes už vychýrená partia chalanov, ktorú tvoria – Róbert Jakab, Juraj Kemka, Vladimír Kobielsky, Marián Miezga, Lukáš Latinák. Títo páni sa predstavia v stredu, 26. marca 2014 o 19.00 hodine, v Mestskom kultúrnom stredisku v Trebišove.

Na koho to slovo padne, dnes už široko-ďaleko známa javisková groteska, odštartovala v roku 1998 úspešné pôsobenie piatich mladých hercov na scéne slovenského divadla aj na televíznych obrazovkách.

slovo 3Herci: R. Jakab, J. Kemka, L. Latinák a M. Miezga vyštudovali odbor herectvo na Divadelnej fakulte VŠMU, kde už v školských inscenáciách vzbudili veľkú pozornosť doma i na medzinárodných prehliadkach, súťažiach a festivaloch vysokých hereckých škôl. Najväčším úspechom sa stala ich absolventská inscenácia Na koho to slovo padne. Odvtedy patrí medzi najobľúbenejšie slovenské činoherné tituly a stále je v repertoári. Pod svoje krídla si ju vzalo divadlo Astorka, v ktorom sa herci po skončení štúdia usídlili.

Divadelná inscenácia Na koho to slovo padne bola odohraná v rôznych kútoch sveta a vždy s veľkým úspechom. Slovensko, Austráliu, Čechy, Francúzsko, Bielorusko, USA, Srbsko a Maďarsko nevynímajúc. Zo zahraničia si Astorka priniesla ceny, diplomy, ďakovné listy a dokonca aj veľký gobelín. V USA odohrala Astorka predstavenie v centre hollywoodských hviezd, v Los Angeles. Standing ovation v Srbsku a obrovský úspech v Maďarsku dokazujú, že príbeh je podaný pútavým spôsobom, ktorý baví divákov skutočne na všade.

slovo 2

slovo 4

Divadelná hra ,,Na koho to slovo padne“ získala prestížnu cenu slovenských divadelných kritikov a teoretikov – DOSKY ’98 v kategórii OBJAV SEZÓNY 1997/1998.

Autorom úspešnej grotesky je maďarský spisovateľ, dramaturg a dramatik Gábor Görgey.

AutorGábor Görgey bol narodený v roku 1929 v Budapešti. Študoval na Univerzite Pétera Pázmánya, (Fakulta umení) a na Rímskokatolíckej teologickej akadémii. Pôsobil ako divadelný dramaturg, vedúci sekretariátu v Národnom divadle v Szegede, bol umeleckým šéfom Maďarskej televízie. V polovici deväťdesiatych rokov 20. storočia zohral veľkú úlohu v Asociácii spisovateľov („Írószövetség“) ako člen výboru a od roku 1994 aj ako  zástupca prezidenta PEN klubu.  V roku 2002 bol vymenovaný za Ministra kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky. Je autorom niekoľkých drám, lyrických diel a próz. Jeho hry preložili do mnohých jazykov a uvádzajú sa veľmi často práve v zahraničí. Za svoju spisovateľskú činnosť získal viacero významných literárnych ocenení ako napr. Cenu Józsefa Attilu či Cenu Tibora Déryho.

 

Na koho to slovo padne:

Autor – Gábor Görgey
Preklad –  Peter Kováč
Réžia – Peter Mankovecký
Dramaturgia – Peter Pavlac
Scéna a kostýmy – Tatiana Šulíková
Výber hudby – Peter Mankovecký

slovo 6

 

Tento článok si prečítalo 2 295 ľudí