Cestovateľské zážitky handikepovaného mladíka, ktorý ako jediný Čech na vozíčku navštívil obývané kontinenty

Zemplínska knižnica má pre obyvateľov mesta Trebišov opäť zaujímavé stretnutie, ktoré zorganizuje vo vlastnej réžií a domácich priestoroch. Predstaviť svoje zážitky z ciest po celom svete príde český cestovateľ Jiří Mára.

Ako začali jeho objavy celého sveta?

cestovani_s_hendikepemPán Jíři Mára za po ukončení vysokej školy ekonomickej zamestnal v istej komerčnej banke, kde pracoval 15 rokov. Jedného dňa ho rodinná situácia a choroba vlastného syna donútila ukončiť pracovný pomer a získať tak viac času “na život”. V roku 2004 začal objavovať svet. Nádherný a podľa jeho slov veľmi poučný pobyt absolvoval na Novom Zélande. Rok po svojom návrate sa rozhodol napísať o tamojšom živote knihu Nový Zéland krajiny protinožcov.

obal_knihy_celyPredajom tejto knihy sa mu podarilo získať finančné prostriedky na drahý rehabilitačný prístroj, ktorý slúži jeho synovi na každodenné cvičenie. S úmyslom dodať motiváciu ľuďom so zdravotným hendikepom a optimistickým spôsobom ich podporiť v náročnom boji, vydal druhý diel knihy, ktorý nesie názov Nový Zéland návrat k protinožcom.

Na prelome rokov 2006 a 2007 sa vášnivý cestovateľ na Nový Zéland vrátil spoločne so synom Jirkom; na tejto ich spoločnej ceste sa tiež tvorilo. Výsledkom bol Nový Zéland -  Severný ostrov a Nový Zéland – Južný ostrov.
Nasledovala ďalšia expedícia, tentoraz do Južnej Ameriky.  Okrem kníh, ktorých počet pribúdal, pán Mára natočil nový dokumentárny film Hola Ekvádor a Galapágy. Po ceste v Japonsku vznikol filmový dokument Japonsko – v krajine prameňov a záhrad.

do clanku 5.12na vozíku
Svoju pozornosť otec so synom zamerali aj na Európu; svetadiel, ktorý skrýva celý rad exotických miest. Na rad prišla aj Afrika; veď čierny kontinent bol pre Jířiho a Jirka už dlhšiu dobu veľkou výzvou. Ich očakávania boli bohato naplnené. Jirka sa stal prvým českým vozičkárom, ktorý navštívil všetky obývané kontinenty.

na vozíku 2

Obdiv a zaujímavé minúty sú súčasťou cestopisného filmu Okuhepa Afrika.
Spoločne obišli celú Austráliu, cca 24 tisíc kilometrov a neustále volali „To snáď není možný“. A práve takto cestovateľ nazval aj svoju siedmu knihu. Videozábery  potom usporiadali do cestovateľského filmu, ktorý vyšiel pod názvom Okolo zeme klokanov.

zvieratáPremietanie vybratých videosekvencií, prezentovanie nádherných fotografií, ako i pútavé a poučné rozprávanie o mnohých neskutočne obsiahlych zážitkoch rodiny Márových pozývame prežiť malých i veľkých čitateľov do trebišovskej knižnice.  

Prednášku pre širokú verejnosť s názvom To snád není možný plánuje Zemplínska knižnice v Trebišove uskutočniť 4. decembra 2013 o 17.00 hodine.

Prednáška pod názvom Tajuplná Afrika, za aktívnej účasti cestovateľov, ktorá je pripravená pre študentov stredných škôl, sa zrealizuje 5. decembra 2013 o 9.00 hodine.

Obidve cestovateľské prednášky sú finančne podporené Úradom vlády SR, z programu Kultúra národnostných menšín 2013.

DVD_USA_obal_malyvoda

oblukpozvanka 4.12 kniznica

Tento článok si prečítalo 1 026 ľudí