Bude ešte niekedy v Trebišove seniorská hádzaná?

Dočkajú sa priaznivci hádzanárskeho klubu Slavoj návratu mužskej kategórie na scénu? Viceprezident klubu tvrdí, že vízia síce existuje, ale jej naplnenie bude ťažšie, ako bolo samotné zrušenie seniorského mužstva.

hadzana_tv

Hádzanársky klub Slavoj Trebišov vznikol v roku 1956 a je organizovaný ako občianske združenie zamerané na rozvoj mládežníckej hádzanej. Aktuálne v ňom „šéfuje“ prezidentka Lucia Huľová a asistujú jej dvaja viceprezidenti Marek Čižmár a Miroslav Tóth. Práve druhý menovaný poskytol exkluzívny rozhovor pre náš webový portál.

Viceprezident klubu – Miroslav Tóth

Aj keď trebišovskí hádzanári vystupujú bez mužskej kategórie, viceprezident je s účinkovaním klubu spokojný. „Vo všetkých kategóriách máme spolu viac ako sto hráčov. Tento trend si udržiavame už niekoľko rokov, čo je tu, na východnom Slovensku porovnateľné v počte družstiev v jednotlivých kategóriách asi len s Tatranom Prešov. Túto pozitívnu skutočnosť si uvedomujeme a teší nás. Je to zrkadlo našich úspechov,“ povedal na úvod viceprezident Miroslav Tóth.

V súťažnom ročníku 2013/2014 reprezentujú HK Slavoj dve družstvá mladších žiakov, dve družstvá starších žiakov, družstvo mladších dorastencov a družstvo starších dorastencov. Žiacku súťaž organizuje Krajský zväz hádzanej. Tréningový proces zabezpečujú v kategórii mladších žiakov tréneri Ondrej Macuško a Martin Zeleňák, v kategórii starších žiakov Marek Čižmár a Miroslav Tóth. Asistentmi trénerov sú Ladislav Ivan a Radúz Tóth. „Žiacka súťaž je postupová, t. j. prvé dve družstvá v oboch kategóriách postupujú do záverečných bojov o majstra Slovenska. Dorastenecká liga je celoslovenská, organizovaná Slovenským zväzom hádzanej. Trénerom dorasteneckých družstiev je Adrián Kanaloš, asistentkou je Eva Rabatinová. V neposlednom rade sa teším na opätovnú spoluprácu s našim skúseným trénerom Milanom Majovským, ktorý má v tejto sezóne na starosti našich žiackych brankárov,“ objasnil funkcionárske obsadenie M. Tóth.

Hlavným sponzorom trebišovskej hádzanej je už dlhodobo Mesto Trebišov. „V posledných štyroch rokoch je spolufinancovaná Centrom voľného času (CVČ) v Trebišove, ktorého sú hráči členmi. Tu chcem oceniť spoluprácu s riaditeľom CVČ Jozefom Mačugom. Významnú položku pri financovaní klubu zohrávajú 2 % z daní, ktoré dostávame od rodičov, podnikateľov, priateľov a priaznivcov hádzanej. Považujeme to tiež za ocenenie našej práce s mládežou. Za spoluprácu chcem poďakovať aj Viere Mokáňovej, riaditeľke ZŠ M. R. Štefánika v Trebišove, odkiaľ máme najviac hráčov. Z tejto obojstrannej spolupráce profituje tak klub ako aj škola. Príkladom je minuloročné 4. miesto na Majstrovstvách Slovenska základných škôl v Považskej Bystrici,“ vysvetlil a pokračoval: „Takéto krásne umiestnenie dáva prísľub veľmi kvalitného umiestnenia aj v tomto školskom roku. V tejto chvíli si musím spomenúť na učiteľa, trénera a priateľa, nebohého Ľubomíra Ďurišina, mal by z toho radosť. Aj kvôli nemu musíme pokračovať v tejto práci. Je to naša povinnosť udržať hádzanú v Trebišove, zaslúžia si to všetci bývalí hráči, tréneri, funkcionári a hlavne fanúšikovia v meste a okolí,“ uviedol viceprezident, ktorý ma za sebou sám peknú hráčsku kariéru.

Na otázku aktuálnej situácie poznamenal: „Prechádzame takzvaným prechodným obdobím, možno dočasným, a to z dôvodu absencie mužskej kategórie.“ V roku 2011 HK Slavoj odhlásil družstvo mužov z I. ligy. „Bolo to ťažké rozhodnutie, nakoľko v posledných troch ročníkoch, ktoré predchádzali zrušeniu družstva mužov sme v jednom roku túto súťaž vyhrali a v nasledujúcom sme boli druhí a z finančných dôvodov sme do extraligy nenastúpili. V tom čase to bolo rozhodnutie pragmatické. Celé naše úsilie sme potom zamerali na mládež, čo hodnotím pozitívne a myslím si, že tak to vníma aj okolie. Prešiel určitý čas, získali sme veľkú skúsenosť a pomaličky sa dostáva do popredia potreba toto obdobie zhodnotiť a rozmýšľať čo ďalej. Hlavnými dôvodmi sú udržanie hráčskej motivácie v družstve dorastencov, kultúrno-spoločenská potreba a prilákanie väčšieho množstva divákov, čo je zároveň dôležité pre získanie sponzorských financií. Takže vízia a potreba obnoviť mužskú hádzanú v Trebišove tu je, ale bude to oveľa ťažšie, ako bolo jej zrušenie,“ dodal. Ľudia v meste hádzanú milujú, veď každý zápas mužov sledovala plná športová hala a vládla tam správna športová atmosféra. Dva z troch mužských športových družstiev  v Trebišove zanikli. Hokej i hádzaná. Športové vyžitie tak ľuďom jednoznačne chýba.

Trebišov v hádzanej kedysi reprezentovali aj ženy. Neuvažuje klub aj vzniku družstva nežnejšieho pohlavia? „Veľmi zaujímavá otázka aj z historického hľadiska. Narážam na peknú minulosť ženskej hádzanej v Trebišove. S otázkou znovuzrodenia ženskej hádzanej sme konfrontovaní aj v súčasnosti. Nie je nič neobvyklé, že v kategórii mladších žiakov máme aj dievčatá, ktoré sú súčasťou tréningového procesu, ale aj majstrovských zápasov. Ako príklad uvediem Františku Solárovú, ktorá bola súčasťou družstva mladších žiakov, dosahovala výbornú výkonnosť a ako staršia žiačka už pôsobila v Iuvente Michalovce. V súčasnosti je v kádri mladších dorasteniek Iuventy a môže sa pochváliť aj majstrovským titulom. Gratulujem a môj obdiv patrí aj jej rodičom. Aj dnes máme v družstve mladších žiakov dievčatá. V súčasnosti však musím priznať, že ženská hádzaná nie je témou, ktorej by sme sa venovali. Ak sa nájdu nadšenci, ktorí by chceli obnoviť tradíciu ženskej hádzanej v Trebišove, radi prispejeme svojimi skúsenosťami,“ načrtol možnú spoluprácu.

Vedenie klubu si určite pred začiatkom sezóny stanovilo ciele, nás zaujímalo s akými ambíciami do nej vstúpili. „Ciele, ktoré si kladieme v tomto súťažnom ročníku sú primerané schopnostiam a možnostiam hráčov v jednotlivých kategóriách. Od mladších a starších žiakov očakávame postup, to znamená minimálne druhé miesto v skupine východ a následne účasť na Majstrovstvách Slovenska. Z tejto dvojice medailovú pozíciu by mali zastať predovšetkým starší žiaci trénera Čižmára. V kategórii mladších dorastencov je situácia trošku iná, ale umiestnenie do 6. miesta by nás potešilo. Starší dorastenci v posledných veľmi dramatických zápasoch utŕžili niekoľko smolných prehier, ale veríme, že zabojujú o 3. priečku, čo je výzvou pre samotných hráčov, ale aj trénera Kanaloša.“

Na hádzanárskej mape Slovenska si Trebišov svoje miesto rýchlo našiel, dôkazom boli dosiahnuté výsledky, ale aj úspešní odchovanci. „Výbornú prácu s mládežou potvrdzuje aj fakt, že máme hráčov aj v slovenskej extralige, napr. Matúš Kocák v ŠKP Bratislava, Peter Kováč v Pezinku, Vladimír Michalko v Modre, Roman Drobňak v Tatrane Prešov a Jakub Cibere v Košiciach. Jakuba som si zámerne nechal na záver – jeho nominácia do reprezentácie Slovenska v kategórii mužov na zápas proti Grécku potešila mnohých priaznivcov našej hádzanej. Zvládol ho výborne a prajem jemu a všetkým našim hráčom ešte veľa športových úspechov. V závere chcem poďakovať všetkým hráčom, trénerom a funkcionárom, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú tomuto krásnemu a dynamickému kolektívnemu športu.“ uzavrel M. Tóth.

 

Tento článok si prečítalo 4 235 ľudí