25. ročník výstavy Trebišovski pisanki očarí krásou prezentovaných techník

kraslice1Prvé dnešné jarné hodiny symbolizujú čím ďalej, tým rýchlejší príchod najväčších kresťanských sviatkov. I keď je obdobie pôstu v plnom prúde, na sviatky jari je potrebné sa pripraviť. V trebišovskom Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína pocítite veľkonočnú atmosféru hneď po prekročení prahu historickej budovy. V Dvorane, na prízemí kaštieľa, sa môžu všetci návštevníci kochať krásou, farebnosťou a rôznorodosťou techník na výstave veľkonočných kraslíc. Tento rok pripravilo výstavu v zdobení veľkonočných kraslíc pod názvom „Trebišovski pisanki“ kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Trebišov už po 25krát. Tak ako minulé roky, aj tento ročník je súťažný.

kraslice7Do súťažnej výstavy kraslíc bolo zaradených neuveriteľných 852 kraslíc, ktoré poskytli spolu 49 súťažných vystavovateľov z východného Slovenska a to z okresov: Trebišov, Michalovce, Košice – okolie, Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce, Bardejov, Stropkov, Prešov, Poprad, Svidník.

Zaujímavo zdobené kusy vystavujú okrem žien i piati zruční muži. Na výstave zhliadnete tiež nesúťažné kraslice. V tomto ročníku ich je 220 kusov. V dvadsiatichtroch obdivuhodne a pestro naaranžovaných sklenených vitrínach nájdete viac než tisíc kraslíc. Niektorí účastníci sa svojou krasličiarskou tvorbou zapojili do súťaže po prvýkrát. Nesúťažne práce vystavujú aj žiaci nasledujúcich inštitúcií: Materská škola, ul. Škultétyho Trebišov a alokované triedy Pri Polícii a 29. augusta, ZŠ na ulici M. R. Štefánika, Trebišov a ZŠ Vojčice.

kraslice6kraslice 2

Svoju permanentnú šikovnosť a trpezlivosť preukazuje najstaršia vystavujúca účastníčka Jolana Jacková z Trebišova. Najmladším vystavovateľom  je desaťročný Ľubko Kasarda z Malých Ozoroviec.

kraslice3Precíznosť, presnosť a značný čas pri zdobení vajíčok si vyžaduje každá technika, ktorú nájdete použitú na vajíčkach. Obdivovať je možné tradičné, netradičné i kombinované techniky. Rovnako i veľkonočné výzdoby ako patchwork, či polystyrénové vyšívané vajíčka.

Prezentované techniky:

Tradičné

  1. vosková batika,
  2. reliéfne zdobenie voskom,
  3. vyškrabovanie,
  4. odrôtovanie,
  5. oblepovanie slamou a oblepovanie perlovkou,
  6. obväzovanie rastlinami a farbenie v odvare z cibuľových šupiek.

Netradičné

  1. opaličkovanie,
  2. obháčkovanie,
  3. zdobenie voskom + leptanie kyselinou,
  4. zdobenie farbami,
  5. oblepovanie semienkami,
  6. oblepovanie papierom,
  7. oblepovanie prámikmi,
  8. servítková technika – dekupáž

Kombinované (tradičné s netradičnými):

  1. reliéfne zdobenie voskom + zlatými detailmi,
  2. reliéfne zdobenie voskom + prelamovanie (madeira),
  3. farbenie v odvare z cibuľových šupiek + zdobenie tušom + vyškrabovanie + brúsenie,
  4. vyškrabovanie + prelamovanie,
  5. farbenie v odvare z cibuľových šupiek + zdobenie farbami.

Iné kombinované:

  1. krakelovanie + dekupáž

 2. prelamovanie + zdobenie farbami

kraslice4Vitríny so súťažnými kraslicami vhodne dopĺňajú medovníky s veľkonočnou tematikou. Výstava je už tradične spojená s predajom veľkonočných vajíčok, ozdôb a dekorácií. Keďže je výstava súťažná, významné bodíky udeľuje verejnosť. Návštevníci trebišovského kaštieľa môžu dať hlas tej krasličiarke, ktorej vystavované dielko sa im páči najviac. Hlasovanie je už spustené a potrvá do 7. mája 2014. Vhadzovať lístky s konkrétnym menom vystavovateľky treba  do drevenej urny nachádzajúcej sa pri vstupe do múzea. Slávnostné vyhodnotenie súťaže o najkrajšiu kraslicu bude 11. mája 2014, kedy sa výstava zároveň ukončí.

kraslice5kraslice8kraslice9

FOTO: Roman Hanc          Jozef Danko

Tento článok si prečítalo 3 509 ľudí